fbpx
11 Maja 2022

Najdroższe zegarki świata [artykuł sponsorowany]

Napisał: Adam Ciborek

Nagłówki zaczynające się od słów największe, najszybsze, najdroższe i podobnych przyciągają uwagę czytelników i rozbudzają ciekawość. Skoro to strona Timeandwatches.pl w kooperacji z www.Zegarmistrz.com , to nadszedł doskonały moment, by poznać najdroższe zegarki świata!

 

Nowe, używane i unikatowe

 

Warto zauważyć, że można zagadnienie analizować z trzech perspektyw - zegarków współczesnych, historycznych i unikatowych.

Zegarki współczesne to te, które można kupić korzystając z usług firmowych butików i autoryzowanych sprzedawców. Doskonałą ofertę współcześnie produkowanych, choć nie tak bajońsko drogich, zegarków mechanicznych można znaleźć w sklepie Zegarmistrz.com, w zakładce zegarki mechaniczne.

 

Rolex

 

Historyczne, jak łatwo zgadnąć, to egzemplarze powstałe i sprzedane w przeszłości. Mogą być nowe, nigdy nieużywane, jednak nie muszą. Często wiąże się z nimi interesująca historia - na przykład należały do sławnych osób.

Wyroby unikatowe powstają w jednym egzemplarzu. Bywają to prywatne zamówienia kolekcjonerów szukających sposobności, by posiadać przedmiot skrajnie rzadki, innym razem to modele koncepcyjne, mające ukazać możliwości jakimi dysponuje marka. Innym razem konstrukcje te zostają stworzone z myślą o sprzedaży na aukcjach.

 

Zegarki współczesne

 

Bardzo trudno wskazać, który spośród nowych zegarków jest najdroższy.

Często jako taki wskazywany jest Hallucination od firmy Graff. Założony w 1960 roku, londyński Dom Jubilerski wyspecjalizował się w dostarczaniu klientom najlepszych kamieni szlachetnych, jednak produkuje też luksusowe zegarki. Model Hallucination to wyrób dla kobiet, nie dający się pomylić z żadnym innym.

 

Graff Diamonds Hallucination - najdroższy na świecie

 

Tworzy go platynowa, ażurowa bransoleta, w której obsadzono rzadkie kamienie szlachetne o łącznej masie 110 - tak, studiesięciu - karatów. Wykorzystane w pokazowym modelu kamienie cechowały się pełną paletą barw - były różowe, intensywnie różowe, niebieskie, zielone, szaro-niebieskie, błękitne, a nawet pomarańczowe. Szlifierze zaproponowali wiele kształtów - gruszek, serc, szmaragdów i owali.

Oszałamiającą cenę zawdzięcza on wykorzystaniu najwyższej klasy diamentów i umiejętności jubilerów. Na pewno Graff Hallucination nie jest w ciągłej produkcji, a przygotowany zostanie dopiero na specjalne zamówienie, poparte sporej wysokości zadatkiem. Pojedynczy egzemplarz Hallucination wyceniany jest na 55 000 000 USD, czyli ponad 234 000 000 milionów złotych.

 

Najdroższy zegarek z historią

 

Ten tytuł należy do ukończonego w 1827 roku kieszonkowego zegarka, tworzonego pod okiem sławnego Louisa-Abrahama Bregueta. W XIX wieku był to najbardziej skomplikowany wyrób jaki powstał, a jego mechanizm wyposażono we wszystkie znane ówcześnie komplikacje. Marka Breguet zdradza, że zamówienie złożył anonimowy adorator królowej Marii-Antoniny, będącej miłośniczką prac Bregueta, posiadającej w swoich zbiorach jego wyroby. Niestety, monarchini nie miała okazji podziwiać prezentu - ukończono go 34 lata po jej śmierci. Ukończenia prac nie dożył także sam Breguet.

 

Zdjęcie kieszonkowego Breguet numer 160.

 

W 1983 roku wyrób numer 160 - tak był oznaczany w rejestrach marki, został skradziony z muzeum w Jerozolimie i przepadł na dwadzieścia cztery lata.

W 2004 roku szef firmy posiadającej markę Breguet, podjął decyzję o skonstruowaniu dokładnej repliki w oparciu o posiadane dokumenty. Mimo współczesnego poziomu zaawansowania przemysłu było to olbrzymim wyzwaniem.

Oryginalny kieszonkowy numer 160 wskazywał czas, czas gwiazdowy, temperaturę, a wieczny kalendarz nie wymagał korekty przez dekady.

Dziś wyrób jest częścią wystawy muzeum w Jerozolimie, lecz podobno można go kupić za 30 milionów dolarów.

 

Współcześnie odtworzony zegarek kieszonkowy Breguet numer 160.

 

Patek Philippe 1/1

 

Miano najlepszej i wytwarzającej najdoskonalsze zegarki na świecie zazwyczaj przypisywane jest genewskiej firmie Patek Philippe. Warsztaty Patka oferują najwyższe standardy jakości każdego elementu tworzącego zegarek - od mechanizmu, przez kopertę, zdobienia, aż po pasek.

Na 175 rocznicę powstania firmy, w 2014 roku, przygotowano trzy unikatowe, bogato zdobione egzemplarze Grandmaster Chime. Specjalny wyrób ma dwadzieścia kompilacji, a są to między innymi: wieczny kalendarz, repetycja minutowa, wskazanie faz księżyca czy czas w drugiej strefie. Wyrób wyceniono na 2500000 CHF, co było wtedy równowartością 8550000 złotych.

W 2019 roku na rzecz aukcji charytatywnej Only Watch przekazano pojedynczy Grandmaster Chime w stalowej kopercie z jedną tarczą czarną, a drugą łososiową. Co dwa lata marki produkujące zegarki przekazują swoje wyroby zinterpretowane w unikatowy sposób, by te mogły zostać zlicytowane. Zgromadzone środki przekazywane są na badania nad dystrofią mięśniową.

 

Jedyny, stalowy egzemplarz modelu Grandmaster Chime 6300A od Patek Philippe.

 

W sobotni wieczór, 9 listopada 2019 roku, Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A został sprzedany za bajońską sumę 31000000 CHF - równowartość stu dwudziestu milionów złotych, natychmiast przechodząc do historii jako najdroższy sprzedany na aukcji wyrób, którego cena została ujawniona.

 

Z pewnością nie są to rekordy, które nigdy nie zostaną pobite. Wśród współczesnych producentów na pewno znajdzie się chętny do przygotowania czegoś szalenie skomplikowanego, by zdobyć rozgłos.

W sferze zegarków historycznych zmiana może nastąpić gdy ponownie do sprzedaży trafi zegarek Patek Philippe Grandmaster Chime z Only Watch lub Rolex Daytona, który należał w przeszłości do amerykańskiego aktora Paula Newmana. Ta unikatowa Daytona została w 2017 roku wylicytowana za ponad 17 milionów dolarów.

 

Paul Newman i jego Rolex Daytona

 

Jeśli chodzi o wyroby unikatowe, to także można spodziewać się następnych rekordów. W najbliższej przyszłości będziemy świadkami kolejnych rocznic wielkich producentów, o czym z pewnością poinformujemy na Timeandwatches.pl.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl