fbpx
22 Listopada 2017

Patek Philippe Calatrava Pilot Ref.5522 New York Special Edition

Napisał: Adam Ciborek

Tylko do jutra, będzie można podziwiać nowojorską wystawę „The Art of Watches, Grand Exhibition”, zorganizowaną przez prestiżową manufakturę Patek Philippe. Tak, jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule (możecie go przeczytać – tutaj), specjalnie z tej okazji firma przygotowała dziewięć modeli, dedykowanych Nowemu Jorkowi. Dziś, pora na limitowaną edycję modelu Calatrava.

 

W 2015 roku, marka zaskoczyła miłośników z całego świata, prezentując model Calatrava Pilot Travel Time, o numerze referencyjnym 5524G. Charakterystyczny styl zegarka dla pilotów został delikatnie odmieniony. Czarną tarczę zastąpiła ciemnoniebieska, pojawiła się czwarta wskazówka GMT i wskazówka datownika. Producent zrezygnował też z charakterystycznego trójkąta, zastępującego indeks godziny dwunastej. Zaprezentowana właśnie Calatrava Pilot w limitowanej serii, kontynuuje tę stylistykę.

 

Patek Philippe Calatrava Pilot Ref.5522 New York Special Edition | Timeandwatches.pl

 

Opisywany model dedykowany jest wyłącznie amerykańskim butikom marki, i tylko tam zostanie dostarczony. W Stanach Zjednoczonych Ameryki funkcjonuje blisko 90 takich salonów. Oznacza to, że każdy dostanie tylko kilka sztuk. Nowa Calatrava ma numer referencyjny 5522A. Bardzo istotna jest litera “A”, która jest skrótem od francuskiego słowa "acier", oznaczającego - stal. W liczącej blisko 200 modeli kolekcji, Patek oferuje jedynie garstkę zegarków wyposażonych w stalowe koperty. 

 

Patek Philippe Calatrava Pilot Ref.5522 New York Special Edition | Timeandwatches.pl

 

Ciemnoniebieska tarcza została opisana dużymi indeksami godzinowymi. Wykonane ze złota cyfry arabskie, zostały wypełnione substancją świecącą. Nad nimi przesuwają się barwione na niebiesko stalowe wskazówki godzinowa oraz minutowa, również pokryte substancją luminescencyjną. Wskazówka sekundowa wykonana jest z aluminium. Na krawędzi tarczy naniesiono skalę minutową, przypominającą tory kolejowe.

 

Patek Philippe Calatrava Pilot Ref.5522 New York Special Edition | Timeandwatches.pl

 

Ta inspirowana historycznymi wyrobami edycja, pozbawiona jest datownika. Doskonale pasuje to do charakteru tej kompozycji. Dziś, bardzo często producenci dodają datownik do reedycji swoich wzorów z przeszłości. Wynika to z tego, że użytkownicy chcieliby połączyć dawną stylistykę z funkcjonalnym dodatkiem, jakim jest wskazanie dnia miesiąca. Często efekt końcowy daleki jest od estetyki, ponieważ tarcza w stylu retro zostaje zdominowana przez białą "płytkę" datownika. Na szczęście, Patek Philippe postawił na czystość projektu, i nie uległ temu dziwnemu trendowi. 

 

Patek Philippe Calatrava Pilot Ref.5522 New York Special Edition | Timeandwatches.pl

 

Koperta ma średnicę 42 mm, a jej grubość to około 9 mm. Pierwsza wartość stawia Calatrav’ę Pilot w gronie największych zegarków tego producenta. Przeszklony dekiel został ozdobiony napisem "Patek Philippe New York 2017". Transparentny dekiel pozwala cieszyć oko złotym wahnikiem autorskiego mechanizmu 324S. Firma do wyrobu tego elementu stosuje 21 karatowy stop złota. 

 

Patek Philippe Calatrava Pilot Ref.5522 New York Special Edition | Timeandwatches.pl

 

Werk zapewnia przynajmniej 45 h rezerwy naciągu. Pracuje z częstotliwością 4Hz. Jego koło balansowe Gyromax i sprężyna włosowa Spiromax, to również elementy zaprojektowane i wykonane w warsztatach PP. Najwyższa jakość wykonania potwierdzona jest Pieczęcią Patka. Producent używa własnej pieczęci, aby zapewnić klientów o najwyższych standardach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Do wykonania paska użyto cielęcej skóry, która została przeszyta jasną nicią. Sprzączka ma nietypowy kształt, który imituje klamry od pasów, którymi piloci przypinali zestawy ratunkowe. 

 

Patek Philippe Calatrava Pilot Ref.5522 New York Special Edition | Timeandwatches.pl

 

Nowy model od jednego z najważniejszych Domów Zegarmistrzostwa, na pewno błyskawicznie znajdzie nabywców. Calatrava Pilot, to interesująca propozycja w atrakcyjnej cenie - zegarek będzie kosztował niewiele ponad 20 000 USD. Oczywiście jest to astronomiczna kwota za zegarek bez komplikacji, w stalowej kopercie. W tym przypadku płaci się za markę i perfekcyjne wykonanie. Jednak ograniczona terytorialnie dostępność i jedynie 600 egzemplarzy sprawi, że ceny referencji 5522 na rynku wtórnym, szybko poszybują w górę.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl