fbpx
4 Marca 2018

Zenith x Cohiba - specjalna edycja dwóch pilotów

Napisał: Adam Ciborek

Zegarki tworzą doskonałą parę ze sportem, samochodami i jachtami. Od lat na rynek trafiają wyroby inspirowane, dedykowane lub powstałe dla jednej z tych trzech branży. Znacznie rzadsze są kooperacje z artystami sztuk plastycznych lub muzykami. Zapraszam do poznania jednego z bardziej ekskluzywnych spotkań zegarków z innym biznesem.

 

Czy mówi Wam coś nazwa Cohiba? To kubańskie przedsiębiorstwo, produkujące jedne z najlepiej ocenianych cygar na świecie. Mieści się w Hawanie. Powstało w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, by dostarczać cygara dla Fidela Castro. Początki działalności były związane ze ścisłym rządowym nadzorem, a wyroby przeznaczano wyłącznie dla przedstawicieli władz.

 

 

Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku „zwyczajni” klienci mogli kupić cygara z charakterystyczną żółto czarną obwolutą. Jest to marka premium, posiadająca plantację tytoniu w najlepszym na świecie miejscu — w dolinie Vuelta Abajo. Pochodzący z tego zachodniego regionu Kuby tytoń jest bardzo ceniony.

 

Fabryka cygar, dokładnie odwrotnie niż budynek Zenith’a, jest zamknięta dla zwiedzających. Nie dlatego, że marka ma coś do ukrycia, lecz z powodu, że 300 pracowników musi wykonywać swą pracę w skupieniu i spokoju. Cygara Cohiba są w 100 procentach dziełem rąk ludzkich.

 

 

Współpraca między szwajcarami z Zenith’a, a kubańczykami z Hawany rozpoczęła się w 2016 roku. By uczcić spotkanie tych luksusowych firm z tradycjami, powstały dwa wyjątkowe zegarki. Pokrywa je szlachetna patyna w stylu vintage. Oba należą do rodziny Pilot, mają zawadiacki charakter i doskonale sprawdzą się w czasie jakiejś wielkiej przygody z dala od miasta.

 

Projektanci zadbali o to, by kojarzyły się z instrumentami pokładowymi tworzonymi przez Zenith’a w pierwszych latach awiacji. Efektem jest stylistyka neoretro, doprawiona szczyptą klasycznego zegarmistrzostwa.

 

 

Pierwszy z nowych modeli to limitowany do 50 sztuk Pilot Type 20 Extra Special Cohiba-Maduro 5. Jego duża koperta — jej średnica to 45 milimetrów — powstała z osiemnasto karatowego, różowego złota. Grubość obudowy to 14,25 milimetra.

 

Wodoszczelność określono na 10 atmosfer, więc tropikalny deszcz podczas wędrówki nie będzie żadnym problemem. Ogromna koronka ułatwia regulację wskazań, co jest odniesieniem do historii zegarków dla lotników. Na złotym deklu koperty wygrawerowano „El Laguito” - historyczny budynek, w którym mieściła się fabryka Cohiba.

 

 

Tarcza ma czarny kolor. Poza standardowymi napisami — nazwą producenta, informacją o rodzinie, do której należy ten zegarek oraz o „szwajcarskości” wyrobu — znalazło się na niej złote logo Cohiba w formie napisu i kobiecego profilu. Indeksy godzinowe mają metalowe kontury, a ich wnętrze wypełniono bardzo szczodrze substancją luminescencyjną o zielonej emisji. Duże wskazówki są trzy, każda z nich świeci w ciemności.

 

 

Uzupełnienie tej kompozycji to pasek ze skóry aligatora w kolorze brązowym. Zapina się go klasyczną sprzączką wykonaną ze złota. Producent wykorzystał kaliber o oznaczeniu 679. Ma on automatyczny naciąg sprężyny, pracuje z częstotliwością 4 Hz, a rezerwa chodu to około 50 h. Jego wahnik ozdobiono wzorem Pasów Genewskich.

 

Druga nowość to Pilot Type 20 Extra Special Chronograph Cohiba-Maduro 5. Przewidziano 150 sztuk w wariancie z chronografem. Jego koperta ma te same wymiary i cechy co wersja bez stopera, lecz powstała z brązu. Jej dekiel ponownie prezentuje manufakturę Cohiba, jednak wykonany jest z tytanu.

 

 

Tarcza otrzymała analogiczne wykończenia jak w pierwszym opisanym modelu. Wzbogacają ją dwie tarczki stopera, w układzie 3-9. Po lewej stronie prezentowane są sekundy bieżącego czasu, po prawej zaś znalazł się licznik trzydziestominutowy.

 

 

Pasek powstał z nubuku w kolorze brązowym. Zapinany jest tytanową sprzączką. Mogłoby się wydawać, że sprzączka i dekiel wykonane z brązu lepiej by pasowały do całości, jednak kontakt tego stopu ze skórą mógłby powodować alergię — może zawierać nikiel.

 

Mechanizm to ponadczasowy El Primero 4069. Pracujący z wysoką częstotliwością pięciu Hz werk zapewnia bardzo dokładny pomiar czasu. Jego rezerwa naciągu to około 50 h i jest uzupełniana w trakcie noszenia zegarka, dzięki systemowi automatycznego naciągu.

 

Palacze wybierający luksusowe wyroby Cohiba mają szereg oczekiwań związanych z ich smakiem, konstrukcją i przyjemnością, jaką mają one sprawić. Tak samo mają wyobrażenie na temat tego, jak mógłby wyglądać zegarek poświęcony ich hobby i marce uznawanej za najlepszą w branży.

 

Myślę, że kolorystyka, wykorzystane materiały i charakter zegarków trafią w ich gusta. Oba warianty Zenith Pilot Extra Special Type 20 Cohiba-Maduro 5 na pewno odwiedzą nie jeden pokój palenia cygar na całym świecie.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl