fbpx
18 Października 2022

Rolex - przegląd premier z 2022 roku

Napisał: Adam Ciborek

46 kamieni, 6 nowość, 1 zaskoczenie

 

 

Ten artykuł napisałem na zlecenie, jednak jak to czasem w życiu bywa, nigdy nie trafił do druku. Szkoda by było, gdyby zmarnował się w "szufladzie", prawda?

 

Tegoroczna kolekcja nowości marki Rolex to sześć modeli, podanych w interesujących wariantach. Rolex jest konsekwentnym producentem - nie ma tu rewolucji, jest za to stała ewolucja. 

 

 

Oyster Perpetual GMT-Master II

 

Bez wątpienia show skradł nowy GMT-Master II z czarno-zielonym bezelem i koronką po lewej stronie. Wiele spekulowało się na temat kolejnej odsłony tego modelu, a wspomniany zestaw kolorystyczny pojawiał się nawet na amatorskich grafikach jakie można było zobaczyć na portalach i forach internetowych. Jednak przesunięcie koronki i datownika na lewy bok koperty to spore zaskoczenie, nawet dla znawców genewskiej marki.

Ta istotna zmiana w kształcie na pewno okaże się wygodnym rozwiązaniem dla osób noszących zegarek na lewym ręku, jednak docenią ją szczególnie klienci preferujący zapinanie zegarka na prawym przegubie. Pierwszych koronka nie będzie uwierała w wierzch dłoni, drudzy będą widzieli datownik bez potrzeby podciągania mankietu.

Zaprezentowany w 1995 roku model powstał z myślą o pilotach, jednak jego funkcjonalność zjednała mu wielu sympatyków. Nowy, czarno-zielony GMT-Master II z pewnością sprawi, że to grono się powiększy.

 

Rolex gmt master ii 126720 VTNR

 

 

Oyster Perpetual Day-Date 40 - w platynie

 

Model Day-Date od zawsze był synonimem prestiżu i innowacyjności. Ten prosty zegarek oferuje wiele, nie tracąc swej elegancji i prostoty designu. Ponadczasowy mechanizm - z automatycznym naciągiem sprężyny, prezentujący numer dnia miesiąca po prawej stronie tarczy i nazwę dnia miesiąca w jej zenicie, zamknięto w platynie. Błękitna tarcza doskonale uzupełnia całość i podkreśla refleksy światła odbijającego się w ząbkowanym pierścieniu typu fluted.

Przygotowanie czterdziestomilimetrowej koperty z tego rodzaju bezelem okazało się dużym wyzwaniem, ponieważ powstał on do przygotowania w złocie. Platyna jest znacznie trudniejszym w obróbce metalem, dlatego cały proces wymyślono na nowo. Odzwierciedla to filozofię marki Rolex, która zakłada udoskonalanie metod produkcji, co owocuje rozwojem.

 

Rolex Oyster Perpetual Day-Date 40

 

 

Oyster Perpetual Air-King - w przestworzach

 

Kolejna ewolucja modelu Air-King to zegarek inspirowany osiągnięciami awiacji i nieprzerwanym dążeniem do celu.

Linia rozpoczęła swoje życie już w 1945 roku i produkowana była ze zmianami do 2014 roku. Model wrócił do floty dwa lata później z tarczą inspirowaną instrumentami lotniczymi. Teraz w 2022 roku został auaktualniony. W poprzednim wcieleniu indeks pierwszych pięciu minut miał postać pojedynczej cyfry "5". Od teraz będzie on opisany "05", by zrównoważyć zapis "55" na drugim krańcu cięciwy tarczy. Poprawiono także indeksy, by były lepiej widoczne na czarnej tarczy.

Kolejne zmiany objęły kopertę. Zerwano z kształtem modelu Milgauss o lekko wklęsłych bokach i bez osłon przy koronce, a sięgnięto po mocniejszy kształt linii Professional. Oznacza to płaskie boki i ochronę koronki, czyli fason znany na przykład z GMT-Master II. Wraz ze zmianą koperty podąża nowa bransoletka, szersza przy uszach.

Dzięki tym zmianom Air-King stał się teraz pełnokrwistym zegarkiem o sportowym charakterze. 

 

Rolex Oyster Perpetual Air-King 126900

 

 

Oyster Perpetual Yacht-Master 42 - Złoto na pełnym morzu

 

Wszyscy kochający spędzanie czasu pod żaglami mogą w tym sezonie po raz pierwszy sięgnąć po największy wariant Yacht-Mastera w żółtym złocie. Niezwykle charakterystyczny model z ceramicznym wkładem pierścienia o wypukłych cyfrach i w rozmiarze 42 milimetrów był do tej pory dostępny w złocie w "białym" kolorze.

Oczywiście w wyrobach firmy Rolex nic nie jest pozostawione przypadkowi. Specjalnie przygotowany stop, a także kompletna koperta powstają we własnej odlewni marki w Genewie. W materiałach prasowych pojawia się informacja, że ten osiemnasto karatowy stop złota cechuje wyjątkowa trwałość i odporność.

Nowy Yacht-Master oferowany jest z bransoletką Oysterflex, zapewniającą doskonały komfort dla nadgarstka. To unikatowy w skali całej branży zegarkowej produkt.  Łączy w sobie metalowy, elastyczny rdzeń z osłoną z zaawansowanego techniczne elastomeru, odpornego na czynniki zewnętrzne. W zapięciu ukryto mikroregulację Easylink.

Rozszerzenie gamy o kolejny cenny stop nie zmienia w żaden sposób, obranego przez ten luksusowy zegarek kursu. Pozwala żeglarzom lepiej wyrazić swoje gusta.

 

Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master 42 226658

 

 

Oyster Perpetual Yacht-Master 40 - Chwytając blask

 

Także Yacht-Master w rozmiarze 40 milimetrów otrzyma nowe wydanie. Wszystkie z egzemplarzy będą dziełem jubilerów zatrudnionych w genewskim atelier, ponieważ bezel będzie w całości wysadzany kamieniami szlachetnymi.

Na horyzoncie o zmierzchu, tam gdzie słońce spotyka się z morzem powietrze natychmiast rozbłyskuje kolorowym ogniem. Innym inspirującym i tajemniczym jednocześnie zjawiskiem jest zorza polarna. Wykorzystanie diamentów i różnokolorowych szafirów ma przybliżyć te niesamowite barwy klientom. Perfekcyjne i doskonale dobrane kamienie, w odpowiedniej kolejności, tworzą osiem sekwencji. Jako pierwszy osadzany jest różowy szafir, po nim błękitny, następnie diament. Za nim purpurowy szafir, a ciąg zamyka ciemnoniebieski szafir. 

To nie wszystko - w kopercie znajdzie się dodatkowo 46 diamentów dla ozdoby uszu i osłony koronki.

To odważny model, który z pewnością będzie przyciągał spojrzenia i stanie się początkiem wielu dyskusji.

 

Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master 40 126679 SABR

 

 

Oyster Perpetual Datejust 31 - klasyka odświeżona

 

Popularny model Datejust 31 otrzymał aż 3 nowe tarcze, których wspólnym mianownikiem są motywy roślinne. Podczas zakupu będzie można wybierać między odcieniami srebrnym, oliwkowo zielonym i błękitnym.

Każda z trzech tarcz wysadzana jest najwyższej jakości diamentami. Niebieską połączono z kopertą i bransoletą wykonaną ze stali i złota w białym kolorze. Zielona znalazła dom we wnętrzu koperty z żółtego złota z pierścieniem wysadzanym diamentami. Z kolei srebrna wypełnia obudowę uformowaną ze stali i różowego złota typu Everose, w którego lunecie również osadzono diamenty.

Nowy Datejust 31 z roślinnymi motywami ma różne bransoletki, zależnie od wersji. Niebieską tarcze producent zestawił z bransoletką Oyster. Zielona dostępna będzie z bransoletką President. Z kolei model ze srebrnymi kwiatami wyposażony będzie w bransoletkę Jubilee.

Kwiaty z brylantami w centrum i malowane kontury ich płatków tworzą fantastyczny efekt, wypełniając powierzchnię pod szkłem. Z pewnością będzie to pożądany model.

 

Rolex Oyster Perpetual Datejust 31 278274

 

 

Mogę śmiało napisać, że Rolex zaskoczył w tym roku. Firma słynie raczej z ulepszania swoich wyrobów tak, by zbliżać je do ideałów, a nie diametralnych zmian. Taką zmianą jest nowy GMT-Master II - niby to wciąż ten sam zegarek, lecz przesunięcie koronki nadało mu nowego charakteru i zmieniło jego ergonomię. 

Usportowiony Air-King to także nieoczywista premiera - zakończenie produkcji wcześniejszej wersji mogło równie dobrze oznaczać nową generację, jak i wycofanie linii z katalogów.

Pozostałe premiery, już nie tak zaskakujące, można postrzegać jako zmiany udoskonalające ofertę marki z koroną.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl