fbpx
27 Maja 2021

Oris Aquis Dat Watt Limited Edition

Napisał: Adam Ciborek

Bardzo, ale to bardzo krótko o nowym Orisie, bo ostatnimi czasy moja doba nie chce być elastyczna.

 

Oris się rozwija w ciekawy sposób. Fakt, ja tego wszystkiego nie prezentuję na bieżąco, jednak marka ma ewidentnie plan jak przejąć duży kawałek tortu z kremowym napisem "średnia półka".

 

Oris Aquis Dat Watt Limited Edition Timeandwatches.pl


Nowością jest Aquis Dat Watt Limited Edition. To limitowana seria skupiona na Morzu Wattowym - obszarze wybrzeży Niemiec, Holandii i Danii, gdzie pływy odsłaniają duże połacie równin. Obszar jest chroniony, wpisano go na listę dziedzictwa UNESCO, znajdują się na nim parki narodowe, a w sprawnym zarządzaniu i ratowaniu go pomaga Wspólny Sekretariat Morza Wattowego.
Zagadka nie jest trudna i pewnie już wiesz, że będziemy rozmawiać o zegarku ze wskazaniem faz księżyca. A skoro to Oris, to albo będzie ono czerwone albo typu "Pointer".

 

Oris Aquis Dat Watt Limited Edition Timeandwatches.pl


W nowym Aquisie premierę ma komplikacja kalendarza cyklu księżycowego prezentowanego przy pomocy wskazówki. Nazwano to "Pointer Moon", by lepiej zaakcentować 'Orisowatość'.
Centralna wykonuje pełny obrót w ciągu miesiąca księżycowego, czyli w 29,5 dnia. Jej grot wskazuje wiek księżyca, ale pozwala też odczytać czy aktualnie na półkuli północnej pływy są minimalne, średnie czy wysokie. Ułatwia to grafika wkomponowana w tarczę.

 

Oris Aquis Dat Watt Limited Edition Timeandwatches.pl


Tarcza jest gradientowa - u dołu szara, niebieska w centrum i czarna na dwunastej. Na niej rozpisano białe skale i umieszczono miniaturowe wizerunki kolejnych faz księżyca. Kolokwialnie mówiąc "jest sztos".
Kaliber o 38 godzinnej rezerwie chodu ma cztery wskazówki, a jego datownik przeskakuje błyskawicznie o północy.
Koperta to coś co sprawia, że zegarki Oris Aquis są tak łatwe do zidentyfikowania, bo w sumie po co zmieniać coś dobrego? Ma 43,5 milimetra średnicy, obrotowy w jedną stronę bezel w szarej tonacji i pozbawiona jest klasycznych uszu.
Już w maju do sprzedaży trafi część z 2009 egzemplarzy tego interesującego modelu. Cena każdego z nich to 2450 CHF.

 

Oris Aquis Dat Watt Limited Edition Timeandwatches.pl


Po raz kolejny Oris angażuje się w greenwashing, jednak jak do tej pory robi to bardzo konsekwentnie. Mam nadzieję, że jeszcze wiele razy marka będzie promowała działania mające na celu zachowanie środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl