fbpx
25 Stycznia 2020

Mido Multifort Chronometer - dokładny, niezależnie od okoliczności

Napisał: Adam Ciborek

Rodzina Multifort po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1934 roku. Dziś, osiemdziesiąt sześć lat później, na jej tarczy zagościł niebieski kolor. Mido zaprojektowało Multifort Chronometer dla poszukiwaczy przygód, których terytoria rozciągają się w granicach miejskiej dżungli.

 

 

Niebieski odcień dodał temu wytrzymałemu, stalowemu chronometrowi nowoczesnego charakteru. Model oferuje rezerwę naciągu mogącą zapewniać aż do osiemdziesięciu godzin autonomii. By zegarek był ulubionym narzędziem podczas przedzierania się przez place i przecznice, Mido wykorzystało mechanizm korzystający ze sprężyny balansu powstałej na bazie krzemu oraz zadbało o certyfikat COSC.


Stylistyka oryginału z lat trzydziestych ubiegłego stulecia wywodzi się od słynnego mostu Harbour Bridge w Sydney, w Australii. To w dużej mierze stalowa konstrukcja, uformowana w olbrzymi łuk, wsparta na dwóch pylonach o wysokości 89 metrów. Całkowita długość mostu to 1149 metrów, a odcinek nadwodny, między pylonami ma niewiele ponad pół kilometra. Most łączy dwie dzielnice Sydney rozdzielone Portem Jacksona - największym naturalnym portem świata. Dla odważniejszych turystów udostępniono schody prowadzące na szczyt łuku.

 

timeandwatches.pl mido multifort chronometer


Zarówno Harbour Bridge jak i pierwsze zegarki Multifort tworzono z myślą o “ułatwieniu życia” użytkowników. Dzisiejszy zegarek Mido Multifort Chronometer ma być równie wytrzymały jak ponad osiemdziesięcioletni most i zapewniać właścicielowi pewność korzystania. Pasy Genewskie zdobiące tarczę mają wyobrażać stalowe liny użyte do konstrukcji australijskiej przeprawy.

W przeszłości prezentowaliśmy już Multifort, wtedy w wersji z kopertą pokrytą czarnym PVD połączoną z jasnobeżowym paskiem. Nowa wersja korzysta z tej samej obudowy, pozbawionej czarnego wykończenia. Średnica to nadal 42 milimetry, wodoszczelność zupełnie wystarczająca w codziennym życiu, a szkło szafirowe ma wypukły kształt i powłokę antyrefleksyjną po obu stronach. Bezel i uszy wykończono na wysoki połysk, a boki są satynowe.

 

timeandwatches.pl mido multifort chronometer


Nowa, niebieska tarcza nie jest “przepełniona”, mimo że w górnej połowie znalazła się nazwa producenta i informacja o automatycznym naciągu, a u dołu napisy “chronometer” i “multifort”. Na flanszy dokoła rozpisano skalę minutową z zaznaczeniem każdych pięciu minut. Miejsce indeksu godziny trzeciej zajęte jest przez wskazanie dni tygodnia i miesiąca, zamknięte w srebrnej ramce. Srebrne są także wskazówki i indeksy godzinowe. Wskazówki godzinowa i minutowa, a także znaczniki godzin są fasetowane i wypełnione białą substancją luminescencyjną Super-LumiNova. Sekundnikowi nadano bardzo prosty i surowy kształt.

 

timeandwatches.pl mido multifort chronometer


Kaliber Mido Caliber 80 Si, to werk ETA C07.821. Posiada automatyczny naciąg sprężyny, a jego bęben może dostarczyć rezerwy chodu wystarczającej na aż 80 godzin. Średnica mechanizmu to jedenaście i pół linii, czyli 25,6 milimetra, zaś wysokość to 5,22 milimetra. Sprężyna balansu powstała na bazie krzemu, co zapewnia odporność na działanie pól magnetycznych i wstrząsów. Producent zadbał o stronę wizualną tej konstrukcji za pomocą Pasów Genewskich oraz niebieskich śrubek. Kaliber regulowany jest w pięciu pozycjach, co przyczynia się do pracy z wysoką dokładnością, jaką wymaga się przy certyfikowaniu przez COSC.

 

timeandwatches.pl mido multifort chronometer


Nowy zegarek Mido Multifort Chronometer w odcieniach niebieskiego, to ciekawa propozycja dla szukających uniwersalnego i trwałego wyrobu, a precyzyjny pomiar czasu też nie jest dla nich bez znaczenia.

 

Media

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl