fbpx
2 Stycznia 2023

Laco Edition 97 - limitowana edycja w oczekiwaniu na wielką rocznicę

Napisał: Adam Ciborek

Za dwa lata niemiecka marka Laco będzie obchodziła swoją setną rocznicę. Obchody już trwają, a ich częścią jest limitowany model Edition 97.

 

W grudniu ubiegłego roku, Niemcy zaprezentowali ściśle limitowany zegarek, będący wstępem do obchodów setnych urodzin marki. Intrygujący dizajn i fakt, że zegarki Laco są jednymi z oryginalnie dostarczanymi lotnikom, czyni nowość atrakcyjną ofertą dla kolekcjonerów.

 

862160 Edition 97 Limited Edition

 

Laco Edition 97 - B-Uhr - zegarek Obserwacyjny

 

Limitowany model otrzymał zieloną tarczę typu “B” co jest skrótem od niemieckiego “Beobachtungs” co oznacza obserwację. Jej cechą charakterystyczną jest to, że indeksy zostały opisane zgodnie ze skalą minutową - 5, 10, 15, 20 i tak dalej, a skala godzinowa została zastosowana blisko centrum tarczy, w dodatkowym okręgu. Taka tarcza umożliwia błyskawiczną obserwację upływających minut, co wykorzystywano przy nawigacji podczas misji powietrznych.


W najnowszym modelu Laco, tarcza ma kolor ciemnej zieleni i została zapełniona indeksami i skalami w kolorze “herbacianym”, który oddaje kolor zestarzałej, świecącej farby wykorzystywanej przed dziewięćdziesięcioma laty. Arabskie cyfry opisujące minuty mają dwa odcienie, co dodatkowo poprawia czytelność. W ciemnościach świecą indeksy każdych pełnych 10 minut (0, 10, 20, 30, 40, 50).


Czas pokazują duże wskazówki godzinowa i minutowa o niebieskim otoku oraz długi i smukły sekundnik. Kolor uzyskano przez podgrzewanie metalu, z którego powstały wskazówki. Strzałki wypełnione są najwyższej jakości substancją luminescencyujną Super-LumiNova “Old Radium”.

 

862160 Edition 97 Limited Edition

 

Laco Edition 97 - zegarki z brązu

 

Koperta najnowszego modelu powstała z brązu, stopu znanego już przed ponad pięcioma tysiącami lat. Jest to stop miedzi z cyną, który z czasem pokrywa się trwałą, indywidualną dla każdego przedmiotu patyną. W ten sposób, każdy z wyprodukowanych 97 egzemplarzy nowego limitowanego zegarka Laco zyska swój unikalny charakter.


Prostota tego projektu jest jego największą siłą. W kształtach obudowy nie ma nic zbędnego, a każdy jej element podyktowany jest historycznymi wymogami, jakie stawiano przed zegarkami dla pilotów. Na przykład duża, odstająca od obudowy koronka, to echo przeszłości - oryginalne zegarki były nakręcane ręcznie, a koronka miała ułatwiać ich obsługę. Jej wierzch sygnowany jest liczbą 97.


Średnica koperty to 42 milimetry. Od wierzchu zastosowano szafirowe szkło. Wodoszczelność do 10 atmosfer pozwala na uprawianie sportu z zegarkiem na ręce, w tym także pływanie.


Kopertę uzupełnia skórzany pasek z charakterystycznymi nitami. Zapinany jest klasyczną sprzączką. Skóra ma kolor brązowy i wykończona została tak, by wyglądała jakby się “postarzała”. Paski Laco są bardzo dobrej jakości - wiem, bo sam noszę zegarek tej marki.

 

862160 Edition 97 Limited Edition

 

Laco caliber 200

 

Sercem zegarka jest szwajcarski kaliber Sellita SW200 czyli “klon” znanej konstrukcji ETA 2824. Kaliber jest prosty, niewymagający specjalnych części, dzięki czemu możliwy do naprawienia wszędzie na świecie. Oferowana przez ten mechanizm rezerwa naciągu to około 38 godzin.

 

Współczesny mechanizm oczywiście oferuje funkcję zatrzymywania sekundnika po odciągnięciu koronki, co w przeszłości było “czymś ekstra”, zamawianym przez wojsko u pięciu producentów, którzy byli zatwierdzonymi dostawcami.

 

862160 Edition 97 Limited Edition

 

Laco Edition 97 - lepiej się spieszyć!

 

Każdy, kto chciałby stać się posiadaczem wyjątkowego modelu Laco Edition 97 powinien się spieszyć! Tak jak poprzednie edycje - 95 egzemplarzy zegarka w stylu chronometru morskiego i 96 o charakterze nurkowym - tak i najnowszy B-Uhr sprzedaje się błyskawicznie.


Trzydziestego grudnia minionego roku dostałem e-mail od przedstawicieli firmy, że zegarek został wyprzedany. Oznacza to, że w fabryce nie ma już żadnego egzemplarza Edition 97, a szukać ich trzeba u autoryzowanych sprzedawców.


Cena za ten model to 1490 Euro. Zegarek sprzedawany jest w specjalnym etui, które kolorystycznie dopasowano do ciemnego odcienia zastosowanego na tarczy. W pudełku poza zegarkiem i kartą gwarancyjną nabywca znajdzie certyfikat potwierdzający autentyczność egzemplarza z serii limitowanej oraz okazjonalną przypinkę.

 

862160 Edition 97 Limited Edition SET

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl