fbpx
28 Kwietnia 2019

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

Napisał: Bartosz Marciniak

Firma Grand Seiko posiada wielu zwolenników i to na całym świecie. Niesztampowe kreacje, wysoka jakość oraz ciekawe rozwiązania techniczne, sprawiają, że produkty tej firmy są pożądane nawet przez najbardziej wytrawnych kolekcjonerów.

 

W tym roku manufaktura zaktualizowała swoją sportową linię o limitowany model Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229. Zegarek jest hołdem dla innej ikony pochodzącej z Kraju Kwitnącej Wiśni — Nissana GT-R.

 

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

 

Ten sporych rozmiarów chronograf jest bardzo ważnym dodatkiem do kolekcji i łączy w sobie tradycyjne zegarmistrzostwo z nowoczesnością. Jego koperta została wykonana z ceramiki i tytanu, a kolorystka nawiązuje do sportowego samochodu Nissana, który w tym roku obchodzi swoje 50 urodziny.

 Nissan GT-R Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

 

Pierwszy Nissan GT-R narodził się w lutym 1969 roku, jako model Skyline 2000 GT-R. Z wyglądu był to klasyczny sedan, o raczej stonowanych kształtach. Jednak prawdziwa perełka znajdowała się pod jego maską. Silnik o mocy 160 KM posiadał sześć cylindrów, dwa wałki rozrządu oraz trzy gaźniki.

 

 

Niska masa pojazdu w połączeniu z wysokoobrotową charakterystyką jednostki napędowej, zapewniały dobre osiągi na torze. Mimo „grzeczniej” prezencji Skyline 2000 GT-R był rasowym samochodem wyścigowym. W ciągu 50 lat GT-R stał się prawdziwą ikoną i ulubieńcem wszystkich entuzjastów wysokich prędkości.

 

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

 

Koperta nowego Grand Seiko powstała z dwóch głównych „składników”, niebieskiej ceramiki oraz tytanu. Jej średnica wynosi 46,4 mm, a grubość z kolei to 16,2 mm — spokojnie, pomimo znacznych rozmiarów koperta jest lekka ze względu na zastosowane do jej wykonania materiały. Szkoda, że producent nie pokusił się o wykonanie obudowy z samej ceramiki. Tak mamy do czynienia raczej z „nakładką”, która powiększyła rozmiar koperty. Natomiast jeśli chodzi o aspekt wizualny, to nie można się do niczego przyczepić.

 

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

 

Obudowa posiada 100-metrową klasę wodoszczelności, pusher’y w kształcie tłoków, zakręcaną koronkę, transparentny dekiel oraz pierścień ze skalą tachymetryczną. Krótkie uszy powinny gwarantować poprawne układanie się zegarka na nadgarstku.

 

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

 

W środku umieszczono manufakturowy kaliber 9R86, który zapewnia dokładność chodu na poziomie + / - 0,5 sekundy na dobę. Mechanizm oprócz wskazywania aktualnej godziny posiada na pokładzie moduł wskaźnika rezerwy naciągu, chronografu oraz drugiej strefy czasowej. Dodatkowo został ładnie udekorowany pasami genewskimi, a na wahniku widnieje złoty emblemat GT-R.

 

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

 

Tarcza mimo natłoku informacji jest czytelna. Wszystko dzięki doskonałemu rozkładowi poszczególnych elementów wskazań. Srebrna kolorystyka w połączeniu z ciekawą fakturą przyciąga wzrok. Nakładane indeksy oraz wskazówki, minutowa i godzinowa, zostały wypełnione jasną substancją luminescencyjną. Na godzinie trzeciej znajduje się okienko datownika. Tuż obok, wertykalnie, rozmieszczono totalizatory stopera. Wskazówki od pomiaru krótkich odcinków czasu są w kolorze niebieskim. Sekundnik czasu aktualnego powędrował na lewą stronę. Pod nim znajduje się wskaźnik rezerwy chodu.

 

 

Udany stylistycznie projekt wieńczy biało-niebieski skórzany pasek z niebieskimi przeszyciami. Został on bardzo solidnie wykonany, więc powinien posłużyć długo.

 

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SBGC229

 

Grand Seiko Spring Drive Nissan GT-R Anniversary Limited Edition SGBC229 został objęty limitacją w ilości 200 sztuk, a jego cena detaliczna wynosi 21,600 Euro. Zegarek będzie dostępny od czerwca w wybranych firmowych butikach oraz sklepach partnerskich. Także, jeśli dysponujecie potężnym budżetem, macie Nissana GT-R w garażu oraz posiadacie masywny nadgarstek, to jest to właśnie zegarek dla was. 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl