fbpx
21 Czerwca 2017

Eterna 1948 Chronograph Telemeter Bronze Manufacture

Napisał: Bartosz Marciniak

W tym roku ilość producentów wykorzystujących brąz, jako materiał do wykonania koperty, jest imponująca. Przekrój propozycji jest ogromny. Do tego grona zalicza się również szwajcarska Eterna z dwoma nowymi modelami. Jeden z nich to KonTiki Bronze Manufacture Limited Edition, który opisaliśmy - tutaj. Dziś pora na drugi, w mojej opinii o wiele bardziej interesujący, model - 1948 Chronograph Telemeter Bronze Manufacture.

 

Zegarek, zgodnie z panującą obecnie modą, został utrzymany w stylu „vintydżowym”. Swoim wyglądem nawiązuje do starszego brata, który brylował na salonach w latach czterdziestych minionego stulecia. 

 

Tytułowy model, z kilku względów, jest czasomierzem bardzo ciekawym. Po pierwsze, w "wyposażeniu" mamy chronograf z dodatkową skalą telemetryczną. Dla osób początkujących, skala telemetru umożliwia pomiar odległości w jakiej się znajdujemy od wyładowań atmosferycznych (burzy). Po drugie modny brąz dodaje uroku oraz idealnie podkreśla styl retro. 

 

Czarna tarcza, mimo natłoku informacji, prezentuje się estetycznie. Symetrycznie rozłożone totalizatory, w układzie 3-9, idealnie komponują się z pozostałymi elementami wskazań. Liternictwo w kolorze brązu dobrze współgra z kopertą oraz tarczą, tworząc czytelny kontrast. Skala telemetryczna została zaimplementowana na obrzeżach cyferblatu. Okienko datownika spoczywa pomiędzy godziną 4, a 5.

 

 

 

W tym miejscu trzeba nadmienić, że jest ono mało czytelne i zlewa się zresztą elementów. Wszystko przez czarny dysk i kolor cyfr. Producent mógł się pokusić o zastosowanie innej barwy, jednak górę nad czytelnością wzięły spójność projektu i estetyka.  Doskonale widać w tym przypadku pewną zasadę: ładne nie zawsze jest praktyczne. 

 

Zegarek wyposażono w kopertę wykonaną z wcześniej wspomnianego brązu. Jej rozmiar dostosowano do obecnych standardów. Średnica wynosi 42 mm, a grubość 14,10 mm. Obudowa posiada bardzo ładny, karbowany pierścień podkreślający wyrafinowaną stylistykę. Klasa wodoszczelności to 50 metrów, także bardzo przyzwoicie. Koperta, zarówno od góry, jak i dołu, została zamknięta szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną.  

 

Bijącym sercem zegarka jest manufakturowa jednostka EMC 3916A, która bazuje na modułowym kalibrze 39. Więcej o nim możecie dowiedzieć się – tutaj. Mechanizm posiada stoper z funkcją flyback. Rezerwa chodu wynosi solidne 60 godzin. 

 

 

 

Eterna 1948 Chronograph Telemeter Bronze Manufacture jest bardzo udaną reedycją kultowego czasomierza z lat 40 ubiegłego wieku. Z całą pewnością tę pozycję docenią koneserzy zegarków vintage. Detaliczna cena prezentowanego modelu wynosi 5190 Euro. Biorąc pod uwagę wiele aspektów, w tym zaawansowany manufakturowy mechanizm oraz kopertę zrobioną z brązu, kwota wydaje się być atrakcyjna. Czasomierz można nabyć w wersji na czarnym skórzanym pasku z klasycznym zapięciem na sprzączkę, wykonaną z brązu. 

 

 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl