fbpx
26 Lutego 2019

Davosa Junak - dla fanów polskiego kultowego motocykla

Napisał: Bartosz Marciniak

Junak to legendarny polski motocykl produkowany przez zakład SFM — Szczecińską Fabrykę Motocykli. Pierwsze seryjne egzemplarze opuściły taśmę produkcyjną w 1956 roku. Modelem, który „zameldował” się jako pierwszy w sklepach, był M07. Wytworzono go w ilości około 10 000 sztuk.

 

Jednoślad był napędzany jednocylindrowym, czterosuwowym silnikiem o pojemności 350 ccm. Sam pomysł na stworzenie tego typu konstrukcji zrodził się w głowach polskich decydentów w marcu 1951 roku.

 

 

Następcą wyżej wymienionego modelu był M10. Dodatkowo produkowano kilka odmian tego motocykla m.in. wersję trójkołową B20 i B21. M10 dostępny był również z bocznym wózkiem. Wytwarzano go na potrzeby Poczty Polskiej oraz ówczesnej Milicji.

 

Davosa Junak Chrono

 

W między czasie powstało jeszcze kilka prototypów, które nigdy nie trafił na komercyjny rynek. Historia tej ikony kończy się w 1965 roku, kiedy miało miejsce załamanie rynku jednośladów.

 

 

Warto dodać, że na tamte czasy Junak był stosunkowo drogim produktem, przekraczającym możliwości finansowe większości ówczesnych nabywców. Jednak za ceną szła niepodważalna jakość. W końcu szczecińska konstrukcja była zaliczana do europejskiej czołówki.

 

Davosa Junak Aviator

 

Dla wiernych miłośników tego klasycznego motocykla firma Davosa przygotowała nie lada gratkę. Są nią dwa zegarki z logotypem Junaka na cyferblacie. Oba modele zostały objęte limitacją w ilości po 100 sztuk.

 

 

Szwajcarski producent przygotował zegarki o dwóch różnych charakterach: Aviator i Chrono. Pierwszy z nich to prosty model o charakterystycznym dla „pilotów” wyglądzie. Drugi to bardziej rozbudowana wersja tego pierwszego ze stoperem na pokładzie.

 

Davosa Junak Chrono

 

Koperty tego duetu powstały ze stali szlachetnej, a ich średnica jest jednakowa i wynosi okrągłe 42 mm. Grubość również jest identyczna, a jej wartość to 11,8 mm. Z kolei wodoszczelność oscyluje na poziomie 5 barów (50 metrów). Tak naprawdę są to bliźniacze konstrukcje.

 

Davosa Junak Aviator

 

Pełny stalowy dekiel przyciąga wzrok wygrawerowaną laserowo sylwetką Junaka. Dodatkowo zawarto na nim numer limitacji oraz informację o wspomnianej wyżej wodoszczelności. Od góry kopertę zamyka szkło szafirowe. Karbowany pierścień doskonale komponuje się ze sporych rozmiarów koronką.

 

Davosa Junak Aviator

 

Obie referencje zestawiono z paskami skórzanymi zachowanymi w stylu vintage, które świetnie podkreślają klasyczny styl zegarków. Model z chronografem otrzymał niebieski pasek, prostszy wariant z kolei wyposażono w czarny. Oba mają grube przeszycia.

 

Davosa Junak Chrono 

Odnośnie do tarcz, to są poprawnie skomponowane. Niebieskie akcenty nawiązują do prędkościomierza Junaka. Wskazówki to typowa kompozycja dla zegarków inspirowanych lotnictwem. Są duże i wypełnione substancją luminescencyjną. Zegarek ze stoperem posiada dodatkowe liczniki w układzie 3-6-9.

 

 

W obu przypadkach wskazówki w ruch wprawia kwarcowa jednostka. Model z trzema wskazówkami zasila popularna Ronda 515. Drugi z limitowanych czasomierzy otrzymał mechanizm ETA G10 212 z funkcją „Flyback”

 

Davosa Junak Chrono

 

Zegarki sprzedawane są w ekskluzywnych i drewnianych lakierowanych pudełkach. Owe opakowania posiadają aluminiową tabliczkę, coś na kształt tabliczki znamionowej Junaka. Cena za Junak Aviator wynosi 1 800 zł, a za Junak Chrono 2 300 zł.

 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl