fbpx
1 Kwietnia 2017

[Basel 2017]: Zenith Pilot Type 20 Extra Special 40 MM - Pilot w stylu vintage!

Napisał: Adam Ciborek

Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem ze szwajcarską manufakturą Zenith, jest przełomowy kaliber El Primero (z języka esperanto: pierwszy) ze stoperem i częstotliwością pracy 5 Hz. Często zapominane są modele z pozostałych rodzin, takich jak Captain czy Pilot. Dziś chciałbym przybliżyć zaprezentowany na targach Baselworld zegarek nawiązujący do świata awiacji - Pilot Type 20 Extra Special.

Nie jest to nowa linia w portfolio, jednak najnowsza odsłona różni się diametralnie rozmiarem od wcześniejszych wariantów. Tegoroczny Pilot Type 20 Extra Special otrzymał kopertę o średnicy 40 milimetrów, czyli aż o sześć milimetrów mniejszą niż poprzedni. Wykonano ją ze stali, która została “postarzona”.

W połączeniu ze żłobkowaną koronką o cebulastym kształcie, nadaje to całości retro charakter. Zastosowano pełny dekiel z historycznym logo manufaktury. Pod szafirowym szkłem dominują duże arabskie cyfry, wypełnione świecącą SuperLumiNov’ą w modnym, beżowym kolorze. Wygląda to jak patyna, która powstaje przez lata na białej substancji. Trzy rutenowane wskazówki mają rozmiar dopasowany do wielkości indeksów i są wypełnione tak samo jak one.

  

 

Pod indeksem godziny dwunastej umieszczono logo - gwiazdkę i nazwę marki. Ponad szóstką znalazł się napis “Pilot” Extra Special. Czarna, granatowa lub wiśniowa  tarcza ma ziarnistą fakturę. Na samej jej krawędzi zaznaczono także skalę minutową.

 

 

Koperta w tym modelu jest wodoszczelna do stu metrów. Jej wysokość to 12,95 milimetrów. Wypukłe szafirowe szkło ma średnicę 33,10 milimetrów. Zenith zastosował autorski mechanizm 679. Ten “silnik” słynie z dokładności i niezawodności. Werk wskazuje godziny, minuty i sekundy. Rezerwa naciągu to około 50 godzin. Do konstrukcji wykorzystano 126 części, łożyskowany jest przez 27 kamieni. Częstotliwość pracy to 4 Hz.

 

Nową, bardziej uniwersalną kopertę zestawiono z paskami z olejowanego nubuku. Są one wykończone kontrastowym przeszyciem. Do wyboru oddano klientom pasek w kolorach khaki, granatowym, winnym i musztardowym. Zapinane są klasyczną sprzączką, która wykonana jest z tytanu.

 

Moim zdaniem, ten model stanie się hitem. Dotychczasowe modele były dla wielu osób zbyt duże. Oprócz rozmiaru, także ciekawa kolorystyka pasków przyciągnie na pewno nowych klientów.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl