fbpx
20 Czerwca 2017

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

Napisał: Adam Ciborek

We wcześniejszych artykułach prezentowałem dwa zegarki od H.Moser & Cie. Oba miały zielone tarcze zamknięte w kopertach ze złota. Tym razem, chciałbym przybliżyć pomysł firmy na codzienny zegarek. Kilka dni temu ta niewielka manufaktura zaprezentowała model z komplikacją wiecznego kalendarza, należący do usportowionej linii Pioneer.

 

Dotychczas klienci mogli zdecydować się na wersję w różowym złocie, połączonym z szarą tarczą. Nowością jest koperta wykonana ze stali szlachetnej. Trwałość, jaką zapewnia stal i wielka komplikacja mechanizmu, tworzą ekskluzywny model, nadający się do noszenia każdego dnia. 

 

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

 

Model Pioneer, który zadebiutował w 2015 roku, charakteryzuje się sporych rozmiarów kopertą, wodoszczelnością do 120 metrów oraz gumowym paskiem. W oczy rzuca się zakręcana koronka wykonana z tytanu. Na jego tarczy znalazły się delikatne kropki z substancji świecącej przy indeksach. W połączeniu ze wskazówkami z Superluminov’ą, pozwala to sprawdzić godzinę po zmroku. 

 

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

 

Zaprezentowany właśnie wariant z wiecznym kalendarzem ma tę samą, solidną kopertę, której średnica wynosi 42,8 mm. Jego tarcza także ma elementy z substancji luminescencyjnej. Tym razem, zastosowano pasek z czarnej skóry aligatora.

 

Układ wskazań jest doskonale rozpoznawalny i zupełnie inny niż w większości oferowanych przez konkurencję zegarków z rozbudowanym kalendarzem. Zamiast natłoku skal i wskaźników, widać jedynie duży datownik przy godzinie 3, mały sekundnik przy szóstej i rezerwę naciągu przy 9. Centralnie umieszczona jest jeszcze drobna wskazówka, prezentująca za pomocą indeksów godzinowych numer miesiąca w roku.

 

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

 

Tarcza ma granatowy kolor i wykończono ją tak, że na środku jest jaśniejsza niż na krawędzi. Firma określa takie wykończenie jako “fume”. Jest to kolejna tarcza pozbawiona napisu “Swiss Made”.  H&Moser & Cie., jako przedsiębiorstwo wytwarzające przedmioty w 100% szwajcarskie, nie chce być kojarzone z wyrobami konkurencji, których pochodzenie jest sprawą dyskusyjną. 

 

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

 

Producent zrezygnował również z prezentacji cyklu lat przestępnych na tarczy i umieścił go od spodu. To sprawia, że patrząc na zegarek, trudno poznać, w jak bardzo skomplikowany mechanizm go wyposażono. Ręcznie nakręcany kaliber HMC 800 to manufakturowa konstrukcja. Wskazuje godziny, minuty, sekundy, miesiąc i jego dzień, rezerwę naciągu i cykl lat przestępnych. Datownik zmienia swoje wskazania błyskawicznie, około północy. 

 

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

 

Werk ma ręczny naciąg. Częstotliwość jego pracy to 3 Hz. Dzięki dwóm bębnom sprężyny, rezerwa naciągu pozwala na 7 dni pracy. To ogromne ułatwienie, dzięki niemu łatwo będzie właścicielowi zadbać o ciągłość wskazań wiecznego kalendarza. Dodatkową zaletą jest wymienny zespół wychwytu, dzięki czemu serwis jest łatwiejszy niż w mechanizmie z klasycznym rozwiązaniem. Całość została zaprojektowana tak, by można było własnoręcznie i bez trudu, nastawić zegarek. 

 

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

 

H. Moser & Cie. to niewielka firma - rocznie wytwarza mniej niż półtora tysiąca zegarków. Po raz kolejny udało się jej przygotować atrakcyjny wyrób, który docenią koneserzy. Łączy on w sobie wspaniałe zegarmistrzostwo z codziennym charakterem. Jakość wykonania stoi na poziomie jakiego można oczekiwać po prawdziwie szwajcarskim zegarku.

 

H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar - 7 dni mocy!

 

By zostać właścicielem nowego Pioneer Perpetual Calendar w stalowej kopercie, trzeba być przygotowanym na wydatek blisko 40 tysięcy dolarów. Za tę cenę można nabyć  luksusowy produkt na miarę XXI wieku - sprawdzi się doskonale w biurze, przy rodzinnym stole i podczas wizyty w saunie.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl