fbpx
5 Października 2017

IWC Schaffhausen prezentuje nowe edycje pilotów

Napisał: Adam Ciborek

IWC Schaffhausen gości często na łamach naszego portalu. Być może dlatego, że właściwie każda z premier tej marki, jest interesującym wydarzeniem. Tym razem, firma rozszerzyła ofertę zegarków z kolekcji Pilot’s Watch. To druga najbardziej rozpoznawalna kolekcja po rodzinie Portugieser. 

 

Jednym z nowo zaprezentowanych modeli jest Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition “ANTOINE DE SAINT EXUPÉRY”, o numerze referencyjnym IW502706. To kolejna już edycja poświęcona francuskiemu pilotowi i pisarzowi, którego “Mały Książe” wymieniany jest w gronie najważniejszych dzieł literackich XX wieku. Pisarzowi poświęcono zegarek w kopercie z osiemnasto karatowego złota w kolorze czerwonym. Jej średnica wynosi 46,2 milimetra, a grubość - 15,3 milimetra. 

Doskonale dobrano do niej tarczę oraz pasek. Po cyferblacie w kolorze tytoniu płyną pozłacane wskazówki. W trzech okienkach, rozmieszczonych na łuku między godzinami 11 a 1, można odczytać dokładną datę. W kolejności od lewej do prawej, prezentowany jest miesiąc, dzień i nazwa dnia tygodnia. Komplikacja rocznego kalendarza do minimum ogranicza potrzebę ręcznego korygowania wskazań między ostatnim, a pierwszym dniem następnego miesiąca.

 

Znaczy to, że właściwie nastawiony i pracujący bez przerwy mechanizm wymaga korekty wyłącznie w lutym. Przy godzinie 3 znalazł się wskaźnik rezerwy naciągu. Po przeciwnej stronie umieszczono mały sekundnik. Zarówno wskazówki, jak i powiększone indeksy godzinowe, wypełnione są substancją świecącą.

 

 

Manufakturowy kaliber ma skuteczny system automatycznego naciągu sprężyny Pellaton, a w pełni naciągnięta sprężyna magazynuje energię potrzebną do pracy przez siedem dni. Koperta ma dwa szafirowe szkła, zabezpieczone przed zmianami ciśnienia w trakcie lotów. Dzięki przeszkleniu dekla można cieszyć oczy złotym wahnikiem w kształcie samolotu Lightning P-38 - takim latał Saint Exupery. Koronka jest wkręcana, a obudowa wodoszczelna do 6 atmosfer.

 

Pasek został przygotowany przez włoską firmę Santoni. To firma założona w 1975 roku. W jej zakładach powstaje doskonałej jakości obuwie i akcesoria skórzane. Poza współpracą z IWC Schaffhausen, Włosi tworzą wyroby dedykowane samochodom Mercedes-Benz AMG. Pasek ze skóry cielęcej został przeszyty białą nicią. Ta kompozycja jest odniesieniem do kurtek, jakie w przeszłości nosili lotnicy. Jest to edycja limitowana, powstanie wyłącznie 250 egzemplarzy. 

Big Pilot's Heritage to propozycja w stylistyce retro. Nawiązuje do Big Pilot’s Watch z 1940 roku. Współczesna reinterpretacja dostępna jest w dwóch wariantach - tytanowej oraz wykonanej z brązu (referencje IW501004 i IW501005). Oba zegarki mają czarne tarcze i niebieskie wskazówki wypełnione substancją świecącą. 

Wewnątrz pracuje manufakturowy mechanizm IWC o oznaczeniu 52110. Jego rezerwa naciągu to siedem dni, a częstotliwość pracy - 4 Hz. Także i w nim zastosowany został system automatycznego naciągu Pellaton. Werk wskazuje centralnie godziny, minuty i sekundy. Przy indeksie godziny trzeciej można sprawdzić rezerwę naciągu. Dzień miesiąca prezentuje okienko przy indeksie godziny szóstej. Paski obu wersji Big Pilot’s Heritage uszyto ze skóry cielęcej w kolorze ciemnobrązowym. Wariant wykonany z brązu, czyli stopu miedzi, cyny i innych metali, powstanie w serii 1500 egzemplarzy. 

Trzecia z nowości to Pilot’s Watch Mark XVIII Heritage, ref. IW327006. Jest to nowa opcja wykończenia popularnego pilota Mark XVIII, którą charakteryzuje koperta wykonana z tytanu. Po raz pierwszy w tej generacji zegarków użyto tego materiału. Ma ona średnicę 40 milimetrów i niewielką wysokość - 10,8 milimetra. Klasyczna lotnicza tarcza jest czarna. Wskazówki są niebieskie i wypełnione substancją luminescencyjną. W pełni nakręcona sprężyna w bębnie mechanizmu 35111 pozwala odłożyć zegarek na około 42 godziny. Także i w tym przypadku pasek jest ciemnobrązowy. 

Wszystkie wymienione modele zostały zabezpieczone przed negatywnym działaniem pól magnetycznych. Ich specjalnie zaprojektowane szkła są uodpornione na nagłe spadki ciśnienia w kokpicie. Koronki są wkręcane.

 

Produkowane przez IWC Schaffhausen zegarki dla pilotów są uznawane przez wielu, w tym mnie, za jedne z najbardziej udanych propozycji na rynku. To doskonale wykonane, czytelne i odporne zegarki. Wszyscy zainteresowani kupnem jednego z opisanych “pilotów” muszą poczekać do listopada bieżącego roku. Wtedy zegarki mają być dostarczane do autoryzowanych punktów sprzedaży. Gdy poznam ceny uzupełnię artykuł i poinformuję o tym za pomocą naszej strony na portalu Facebook.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl