fbpx
2 Wcześnia 2017

IWC Schaffhausen Aquatimer Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition “50 Years Aquatimer”

Napisał: Adam Ciborek

International Watch Company z Schauffhausen zaprezentowało właśnie nowy model z linii Aquatimer. Jest to wyjątkowa premiera, bo wiąże się z wyjątkową rocznicą. Minęło pięćdziesiąt lat od wprowadzenia na rynek modelu Aquatimer. By uczcić tą okrągłą rocznicę producent przygotował coś naprawdę specjalnego. Limitowana edycja zegarka Aquatimer w wersji ze stoperem, otrzymała pierwszą w historii kopertę z Ceratanium®.

 

W późnych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, nurkowanie z butlą tlenową zyskało na popularności. W 1967 roku, IWC przedstawiło klientom pierwszy, profesjonalny model z linii do nurkowania. Czasomierz był wodoszczelny do 200 metrów, miał wewnętrzny pierścień do kontrolowania czasu zanurzenia. Tak narodziła się rodzina, która do dziś towarzyszy wielu osobom w przygodach na lądzie oraz w głębinach.

 

Najnowszy model ma kopertę wykonaną z Ceratanium® - połączenia właściwości tytanu i ceramiki. Materiał jest lekki i nietłukący jak tytan, a jednocześnie twardy oraz odporny na zarysowania. Głęboka matowa czerń nadaje mu futurystyczny charakter. Dodatkowo tworzywo jest odporne na korozję i przyjazne dla skóry.

 

 

Takie połączenie zdaje się być naturalnym rozwinięciem tradycji marki. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, firma z Schaffhausen wprowadziła na rynek tytan i spieki ceramiczne. W tamtym okresie były to produkty przełomowe. Naturalną kontynuacją jest połączenie tych materiałów. W ten sposób nowy Aquatimer wyprzedza czasy i rozpoczyna nowy rozdział historii, a marka podkreśla swoje wysokie zaawansowanie techniczne.

Specjalna edycja została wyposażona w wyjątkowy mechanizm - 89802. Łączy on w sobie charakterystyczne dla marki komplikacje. Przede wszystkim jest to werk z wiecznym kalendarzem i funkcją cyfrowej prezentacji dnia i miesiąca. Oczywiście, nie ma tu mowy o żadnych wyświetlaczach. W okienku przy godzinie 2, za pomocą dysków, prezentowany jest numer miesiąca. Po przeciwnej stronie, obok indeksu godziny 10,  można sprawdzić aktualny dzień miesiąca. 

Do dyspozycji właściciela jest też stoper z funkcją flyback. Godziny i minuty zliczane przez stoper są prezentowane na tarczce przy godzinie 12. Poszczególne części mechanizmu zostały wykończone w czerni, by lepiej komponowały się z kopertą. Nad indeksem godziny 6 znalazł się mały sekundnik. Wpisano w niego nazwę marki i informacje o cyklu lat przestępnych. 

 

W mechanizmie zastosowano automatyczny naciąg sprężyny. Rezerwa chodu to 68 h, czyli blisko 3 dni. Częstotliwość pracy werku wynosi 4 Hz. Do jego łożyskowania wykorzystano 51 kamieni. Do tej pory ta konstrukcja była obecna w modelu Ingenieur o numerze referencyjnym IW379201.

 

 

Koperta jest wodoszczelna do 10 barów i posiada wewnętrzny, obrotowy pierścień. Jego wskazanie zostało zabezpieczone autorskim rozwiązaniem SafeDive. Polega ono na tym, że wewnętrzny pierścień reguluje się przez obracanie lunety wokół szkła. Ten pierwszy kręci się w jednym kierunku, zaś drugi działa w obie strony. Sprawia to, że odczyt czasu nurkowania i przystanków dekompresyjnych nie zostanie zaburzony przez przypadkowe obrócenie lunety. Po lewej stronie koperty znalazł się dyferencjał odpowiedzialny za współpracę obu pierścieni.

 

 

Całość jest bardzo masywna - średnica tego modelu to 49 milimetrów, a wysokość to aż 19,5 milimetra. W zegarku można wymienić pasek bez używania dodatkowych narzędzi. W prezentowanym modelu jest on kauczukowy, zapinany na klasyczną sprzączkę.

 

 

Limitowany do 50 egzemplarzy Aquatimer Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition “50 Years Aquatimer” (Ref. IW379403) dostępny będzie od września w butikach marki. Jego cena to 50 000 CHF, czyli około 185 000 złotych. 

 

Ceratanium® jest znakiem towarowym szwajcarskiej firmy Richemont International AG i został zarejestrowany w wielu jurysdykcjach na całym świecie.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl