fbpx
10 Stycznia 2019

Corum prezentuje model Heritage Corum Lab 01

Napisał: Bartosz Marciniak

Patrząc się na dzisiejszy rynek ekskluzywnych zegarków, można znaleźć naprawdę szeroki przekrój różnorakich wyrobów. Od tych klasycznych, aż po najnowocześniejsze konstrukcje, zaskakujące swoją stylistyką i poziomem technologicznym.

 

Jednak często krytykuje się marki za brak innowacyjności i śmiałości oraz wytyka trzymanie się pewnych kanonów z przeszłości, zamiast patrzenia się w przyszłość. Niestety jest w tym trochę prawdy, tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę obecny trend inspirowania się stylem vintage.

 

Corum - Heritage Corum Lab 01

 

Tutaj akurat trzeba obiektywnie przyznać, że spora część, nie tylko topowych brandów, serwuje nam „odgrzewane kotlety”, które swoje przysłowiowe pięć minut miały wiele lat temu. Pojawiające się nowe wariacje ikon nie wnoszą zazwyczaj niczego nowego do zegarmistrzostwa, chociaż nie zawsze. 

 

Nie ma w tym nic negatywnego, że producenci szanują swoją bogatą historię, ale ile można powielać ten sam schemat? Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ale to temat na oddzielny artykuł. 

 

Corum - Heritage Corum Lab 01

 

O marce Corum pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Była to recenzja modelu Bubble 47 Squelette — wspomniany tekst można przeczytać tutaj. Ta niewielka firma słynie z projektowania nowoczesnych i futurystycznych czasomierzy. Dlatego nie można odmówić jej śmiałości i odwagi.

 

 

Potwierdzeniem tych słów może być model Heritage Corum Lab 01, który jako pierwszy zasili szeregi nowo powstałej kolekcji Lab. Nowa linia będzie charakteryzowała się nie tylko niekonwencjonalnymi projektami, ale także wyróżniać będą ją aspekty techniczne.

 

Corum - Heritage Corum Lab 01

 

Ponieważ kolekcja Lab ma być inna i łamać pewne schematy, nie powinno dziwić, że tytułowy model został wyposażony w kopertę typu „tonneau”. Na początek Corum zaserwował dwa warianty wspomnianego modelu. Rozróżnia je odmienna kolorystyka poszczególnych akcentów. Do wyboru klienci mają zegarek z czerwonymi lub białymi elementami. Obudowa oraz mechanizm są analogiczne. Ich uroczysta premiera miała miejsce 13 listopada w Pekinie.

 

Firmowy butik w Pekinie  

Beczułkowata koperta ma wymiary 39,89 mm x 55 mm, a jej grubość wynosi 11,75 mm, także jest stosunkowo cienka. Wykonano ją z tytanu klasy piątej. Boki obudowy zostały pokryte gumą, na której widnieje napis „Limited Edition”. Koronkę również wykonano z tytanu i ozdobiono gumą. Usytuowana jest nietypowo, bo na godzinie szóstej, ale dzięki temu nie zaburza zgrabnej linii. Wodoszczelność koperty została ustalona na poziomie 50 metrów.

 

Corum - Heritage Corum Lab 01

 

Obie referencje zostały wyposażone w czarne gumowe paski i tytanowe klamry. Świetnie współgrają z całością i zapewne są komfortowe w użytku. W ich górnych częściach widnieje klucz — logo producenta.

 

Corum - Heritage Corum Lab 01  

Pod szafirowym szkłem skrywa się tarcza o bardzo ciekawej architekturze. Przede wszystkim jest to konstrukcja szkieletowa, uwidaczniająca poszczególne elementy składowe mechanizmu. Została ona specjalnie dopasowana do kształtu koperty. Tutaj nic nie pozostawiono przypadkowi.

 

Corum - Heritage Corum Lab 01

 

Kompresując to do jednego zdania, to w prawym górnym rogu możemy podziwiać nakręcający sprężynę mikro-rotor, po lewej stronie od góry widoczne jest pracujące koło balansowe, z kolei na dole możemy dostrzec sprężynę napędową oraz mały sekundnik.

 

 

Bijącym sercem zegarka jest nakręcany automatycznie kaliber CO 410, który pracuje z częstotliwością 4 Hz i zapewnia 50-godzinną rezerwę chodu.

 

Corum - Heritage Corum Lab 01  

Model Heritage Corum Lab 01 jest bardzo miłym zaskoczeniem. To dobry ruch ze strony producenta, ponieważ nowa kolekcja może być ciekawą alternatywą dla bardziej wysłużonych „rodzin” z portfolio. Zegarki zostały objęte limitacją w ilości 99 sztuk z każdego koloru. Cena detaliczna wynosi 13 800 CHF.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl