fbpx
31 Marca 2019

[Basel 2019]: Tudor Black Bay Chrono S&G

Napisał: Adam Ciborek

Jedną z nowości marki Tudor jest drugi wariant modelu Black Bay Chronograph. Pierwszy wprowadzono do sprzedaży w 2017 roku. Już niedługo klienci będą mogli sięgnąć po zegarek ozdobiony odrobiną złota.

 

Black Bay Chronograph to nietypowy wyrób. Spotykają się w nim dwa światy — morskiej eksploracji i pasji do sportów motorowych. Z wodami łączy go, nieprzerwane od 1954 roku, zaangażowanie producenta w konstrukcję czasomierzy, spełniających wymogi profesjonalnych nurków.

 

Tudor Black Bay Chrono S&G

 

Początek przygody Tudora z motosportem to lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku — wtedy do sprzedaży trafił pierwszy chronograf z rodziny Oysterdate, inspirowany światem szybkich samochodów.

 

 

Już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, że współczesny stoper ma cechy Tudor’ów związanych z nurkowaniem, jednak pozbawiony jest charakterystycznego elementu — obrotowego pierścienia, pozwalającego łatwo obserwować czas spędzony pod wodą.

Tudor Black Bay Chrono S&G

W jego miejscu, czyli wokół szafirowego szkła, znalazła się skala tachometru, jak chociażby w zegarku Cosmograph Daytona od "starszego brata" - Rolexa. Z drugiej strony klasa wodoszczelności do 200 metrów pozwala na to, by zapomnieć o zegarku i dobrze bawić się w wodzie. Zarówno koronka, jak i przyciski stopera są zakręcane.

 

Tudor Black Bay Chrono S&G

 

Tegoroczny Black Bay na pewno zainteresuje klientów preferujących bardziej wyszukane wykończenia. Stalowy korpus z wypukłym szafirowym szkłem otrzymał koronkę, przyciski stopera i pierścień wokół tarczy wykonane z 18-karatowego złota w kolorze żółtym. Skala tachometryczna została opisana złotą czcionką na anodyzowanym na czarno aluminiowym pierścieniu.

 

Tudor Black Bay Chrono S&G 

"Midas dotknął" także elementów zabezpieczonych przez syntetyczny szafir. Wskazówki o kształcie śnieżynki (snowflake) są złote. Po raz pierwszy producent zastosował je w 1969 roku. Zostały one wypełnione substancją fluorescencyjną.

 

Indeksy godzinowe mają postać złotych okręgów, również wypełnionych tą substancją. Złotą farbą opisano także skalę na krawędzi tarczy, nazwę producenta i informację o uzyskanym przez mechanizm certyfikacie COSC. Grot wskazówki sekundowej stopera i informacja o wodoszczelności mają kolor czerwony.

 

Tudor Black Bay Chrono S&G

 

To nadal nie koniec akcentów z drogocennego metalu. Dwa mniejsze wskaźniki stopera, w układzie 3-9, są delikatnie wgłębione względem czarnej powierzchni tarczy. Wygląda to szalenie interesująco i przywołuje skojarzenia z historycznym modelem Rolexa - Daytoną. Dodam, że wspomniana Daytona jest jedną z najbardziej poszukiwanych na aukcjach. Warto zwrócić uwagę, że na wskaźniku przy godzinie 3 stoper zlicza minuty do 45. Po drugiej stronie tarczy pracuje sekundnik czasu bieżącego.

 

Tudor Black Bay Chrono S&G

 

Wewnątrz koperty umieszczono mechanizm opracowany we współpracy z marką Breitling. Kaliber MT5813 wyposażono w automatyczny naciąg sprężyny realizowany w obu kierunkach, stoper i datownik.

 

Numer dnia miesiąca zmienia się błyskawicznie około północy, bez charakterystycznego "ciągnięcia" się dysku daty przez kilkadziesiąt minut. Koło balansowe posiada mikroregulację śrubkami, a sprężyna balansu powstała z antymagnetycznego krzemu. Częstotliwość pracy werku to 4 Hz, a jego deklarowana rezerwa naciągu przekracza 70 godzin.

 

 Tudor Black Bay Chrono S&G 

Klienci będą mieli możliwość zakupu zegarka w trzech opcjach — z bransoletką, paskiem skórzanym typu 'bund’ oraz charakterystycznym dla marki paskiem z tkaniny żakardowej. Bransoletka jest doskonale dopasowana do dwukolorowej koperty — jej środkowy rząd powstał ze złota.

 

Tudor Black Bay Chrono S&G

 

Taki Black Bay Chronograph to wydatek 6500 CHF (w przybliżeniu 25000 zł, bez uwzględnienia polskich podatków). Skórzany pasek powstał z brązowej, postarzanej skóry i przeszyty jest nićmi w kolorze ecru.

 

 

Można go nosić klasycznie lub ze skórzaną podkładką pod kopertę, a do zapinania służy zapięcie zatrzaskowe z zabezpieczeniem. Pasek utkany na maszynach żakarda jest czarny i zapinany na klasyczną sprzączkę. Obie wersje z paskami wyceniono na 5350 CHF (w przybliżeniu 20500 złotych, bez uwzględnienia polskich podatków).

 

Tudor Black Bay Chrono S&G 

Tudor zaprezentował interesujący zegarek, który może stać się doskonałym dodatkiem dla osób lubiących przygodę, ale jednocześnie ceniących luksusowe wykończenie używanych na co dzień wyrobów.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl