fbpx
21 Listopada 2019

Breguet Type 20 - Only Watch 2019

Napisał: Bartosz Marciniak

9 listopada bieżącego roku odbędzie się kolejna charytatywna aukcja Only Watch 2019. Spośród 50 sztuk ekskluzywnych modeli zegarków, będzie można wylicytować Breguet Type 20 - czasomierz wyjątkowo nietuzinkowy, przyciągający swoim wyglądem uwagę. Dodatkowo już sama nazwa producenta elektryzuje i stawia ten wyrób wysoko w hierarchii zegarmistrzostwa.

 

Zysk z ósmej edycji zostanie przeznaczony na specjalistyczne badania nad dystrofią mięśniową Duchenne’a. Jest to choroba genetyczna, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku mięśni. Po raz pierwszy opisał ją w 1861 r. francuski neurolog Guillaume Benjamin Amand Duchenne.

 

Breguet Type 20 - Only Watch 2019 

Mimo iż zegarki lotnicze nie są zbytnio utożsamiane z prestiżową manufakturą Breguet, to jednak producent może się pochwalić niemałym dorobkiem na tym poletku. W 1918 roku firma dostarczała zegarki amerykańskim siłom powietrznym.

 

 

Model Type 20 narodził się w latach pięćdziesiątych. Posiadał on mechanizm z komplikacją stopera i funkcją flyback. Po przyciśnięciu przycisku na godzinie 4 wskazówka sekundowa stopera powraca do pozycji początkowej, po czym natychmiast rusza ponownie w „drogę”, odmierzając czas kolejnego zdarzenia. Ów funkcja była wykorzystywana w ówczesnych czasach przez pilotów. Dziś głównie podnosi prestiż oraz wartość zegarka. 

 

Breguet Type 20 - Only Watch 2019 

 

Pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem, że tytułowy zegarek bazuje na modelu z przeszłości. W celu zachowania stylu retro, obudowa czasomierza dysponuje łudząco podobnym kształtem i średnicą wynoszącą 38,30 mm. Duża „cebulowata” korona była cechą charakterystyczną dla modeli pierwszej generacji. Karbowany obrotowy pierścień porusza się w dwóch kierunkach i ma bardzo subtelny znacznik w postaci trójkąta, służący do obliczeń podczas lotu.

 

Breguet Type 20 - Only Watch 2019

 

Tarcza posiada niezwykły odcień brązu, stosowany w rzadko spotykanych modelach, które trafiły w ręce wojska. Utworzone z substancji luminescencyjnej arabskie cyfry idealnie korespondują z dwiema tarczkami w układzie 3-9 oraz pozostałym liternictwem, widocznym na powierzchni cyferblatu.

 

Breguet Type 20 - Only Watch 2019

 

Na godzinie trzeciej zaimplementowano 30-minutowy licznik stopera, a na dziewiątej mały sekundnik. Poza tym tarcza jest czytelna i bez zbędnego przepychu.

 

Wskazówki w ruch wprawia manualnie nakręcany kaliber Valjoux 235, który wywodzi się bezpośrednio od Valjoux 222. Ta jednostka napędowa była powszechnie stosowana w zegarkach z lat 50. Oczywiście mechanizm posiada komplikację stopera wraz z funkcją flyback, dzięki czemu zegarek zasługuje na nazwę Type 20.

 

 

Na stalowym deklu wygrawerowano nazwę producenta, modelu oraz napis: „Only Watch 2019 Pièce Unique”. Mimo zastosowania pełnego dekla zegarek dysponuje wodoszczelnością 30 metrów.

 

 Breguet Type 20 - Only Watch 2019

 

Spodziewana wylicytowana kwota za model Breguet Type 20 ma oscylować w przedziale 35 000 - 50 000 amerykańskich dolarów. Zegarek będzie dostarczany wraz z pudełkiem w kształcie skrzydła samolotu.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl