Historia modelu Royal Oak od Audemars Piguet nie była taka prosta. Zaprezentowany w 1972 roku model początkowo spotkał się z chłodnym przyjęciem. W tamtym okresie luksusowe zegarki były niewielkie, a ich koperty wykonane ze złota. Manufaktura z Le Brassus złamała tę regułę prezentując duży, sportowy lecz niepozbawiony elegancji model ze stali.
Oryginalny zegarek pozbawiony był komplikacji. Wygórowana cena też nie sprzyjała zdobyciu popularności. Jednak po początkowych kłopotach, pojawiło się grono odbiorców chętnych do noszenia tego odważnego stylistycznie modelu. Przez następne czterdzieści cztery lata linia Royal Oak powiększyła się o modele kobiece, wyposażone w mechanizmy z komplikacjami oraz wykonane ze szlachetnych metali.
Nowością jest zegarek ze szkieletowaną tarczą i dwoma kołami balansowymi - Royal Oak Double Balance Wheel Openworked. Manufaktura przygotowała dwie wersje - stalową oraz wykonaną z osiemnastokaratowego różowego złota. Ich średnica to 41 milimetrów. Klasyczna już koperta ze zintegrowaną bransoletą i ośmiokątnym pierścieniem wokół szkła skrywa nowy mechanizm z automatycznym naciągiem.
Zaprojektowany i wykonany przez Audemara Piguet kaliber 3132 jest pierwszym szkieletowanym mechanizmem z dwoma kołami balansu zamontowanymi na jednej osi. Sprężyny pracują w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu środek ciężkości pozostaje przez cały czas w jednym miejscu. Zapewnia to wysoką dokładność. Koła mają po osiem ruchomych elementów pozwalających na precyzyjną regulację. Montaż i kalibracja jest operacją bardzo trudną. Oprócz zaawansowanej technologii potrzebni są kompetentni zegarmistrzowie, którzy potrafią perfekcyjnie ustawić mechanizm tak by pracował doskonale.
Firma Audemars Piguet opatentowała sposób regulacji tego mechanizmu. Tym co dodatkowo wyróżnia serce tego modelu jest pieczołowitość z jaką zostało ozdobione. Wszystkie z pośród 242 elementów zostały ręcznie ozdobione. Każda płaszczyzna jest pozłocona lub wypolerowana oraz perłowana. Kąty proste między płaszczyznami płyt mechanizmu zostały sfazowane i wykończone na błysk. Taką dokładność znaleźć można tylko w produktach najlepszych firm. Ażurowy mechanizm jest jedyny w swoim rodzaju i natychmiast przyciąga wzrok.
Moim zdaniem najnowsze dzieło manufaktury z Le Brassus jest pełnoprawnym członkiem legendarnej już rodziny Royal Oak. Charakterystyczne kształty koperty, powiększony rozmiar i bardzo skomplikowany mechanizm, którego każdą część można zobaczyć tworzą niepowtarzalne połączenie. Myślę, że znajdzie się wielu klientów, którym nie wystarczy ekskluzywny i bardzo drogi zegarek wykonany ze stali. Na szczęście właśnie dla nich firma przygotowała złotą, droższą wersję.