W edycji 2019 producenci zgłaszali swoje wyroby do czternastu kategorii. Były to zegarki damskie, damskie z komplikacjami, dwie analogiczne grupy dotyczące wyrobów dla mężczyzn, zegarkowe "ikony", chronometraż, kalendarz i funkcje astronomiczne, "wyjątkowa mechanika", zegarek ze stoperem, model do nurkowania, wyrób biżuteryjny, rękodzieło. Jury przyznało też nagrody "Petite Aiguille" i "Challenge" (z ang. Wyzwanie). Tę pierwszą otrzymać mógł zegarek o cenie detalicznej między 4 a 10 tysięcy CHF. Challenge to rywalizacja propozycji o cenie detalicznej do 4 000 CHF czyli, czyli najbardziej "przyziemna", a zarazem pozwalająca "wybić się" producentom skupionym na najbardziej zapełnionym segmencie rynku.
Jurorzy wybierali także jeden ze zgłoszonych wyrobów do nagrody "Aiguille d’Or" - złotej wskazówki. Trafia ona zawsze do producenta, którego wyrób jest doskonałym reprezentantem przemysłu zegarkowego i będący jednocześnie 'unikatowy pośród rzadkich". Oprócz wymienionych, wręczono także trofea za innowacyjność, odwagę, "zegarmistrzowskie objawienie" i Specjalną Nagrodę Jury. Komisja jurorska złożona była z osobistości zaangażowanych w branżę od dekad. Pośród nich znaleźć można twórców największych mediów poświęconych zegarkom, kolekcjonerów, historyków, zegarmistrzów, gemologów i jubilerów. Honorowe miejsce zajął pan Pascal Raffy, właściciel marki Bovet Fleurier, która w ubiegłym roku zdobyła Złotą Wskazówkę za zegarek Récital 22 Grand Récital.
Pora zobaczyć zwycięzców, więc uruchomicie LTE i poznajcie tegoroczne hity:
Nagroda w kategorii zegarek damski: Chanel J12 Calibre 12.1;
Nagroda w kategorii zegarek damski z komplikacjami: MB&F Łęgach Machine FlyingT;
Nagroda w kategorii zegarek męski: Voutilainen 28ti;
Nagroda w kategorii zegarek męski z komplikacjami: Audemars Piguet Core 11:59 by Audemars Piguet Minute Repeater Supersonnerie;
Zegarkowa"Ikona": Audemars Piguet Royal Oak "Jumbo" Extra-thin;
Nagroda w kategorii chronometraż: Chronometrie Ferdinand Berthoud Carburised Steel Regulator;
Nagroda w kategorii kalendarz i komplikacje astronomiczne: Hermes Arceau L'heure de la lune;
Nagroda w kategorii "wyjątkowa mechanika": Genus GNS1.2;
Nagroda w kategorii zegarek ze stoperem: Bvlgari Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic;
Nagroda w kategorii zegarek do nurkowania: Seiko Prospex LX line;
Nagroda w kategorii wyrobów jubilerskich: Bvlgari Serpetni Misteriosi Romani;
Nagroda w kategorii rękodzieła: Voutilainen Starry Night Vine;
Nagroda w kategorii "Petite Aiguille": Kudoke Kudoke 2;
Nagroda w kategorii "Challenge": Tudor Black Bay P01;
Nagroda w kategorii Innowacje: Vacheron Constantin Traditionelle Twin Beat Perpetual Calendar;
Nagroda za "Odwagę": URWERK AMC;
Nagroda w kategorii "Zegarkowe Objawienie": Ming 17.06 Cooper;
Specjalną Nagrodę Jury odebrał Luc Pettavino - inicjator aukcji charytatywnej Only Watch.
Grand Prix, "Aguille D'Or" czyli "Złota Wskazówka" przyznana została marce Audemars Piguet i jej modelowi Royal Oak Selfwinding Perpetual Calendar Ultra-Thin.
Uważam, że Grand Prix d'horlogerie de Genève to wspaniała i warta obserwowania zabawa. W końcu nieczęsto "stają do rywalizacji" firmy oferujące swoim klientom tak zróżnicowane wyroby. W czasie gali spotykają się producenci o kilkuletniej jak i wielowiekowej tradycji oraz ich wyroby w cenach od tysiąca do dwóch milionów siedmiuset pięćdziesięciu tysięcy
franków szwajcarskich.
Jednocześnie warto pamiętać o tym, że to "tylko zabawa" w której uczestniczą chętni - firmy muszą same się zgłosić do konkursu. Oznacza to, że podczas obrad Jury nie bierze pod uwagę wielu wyrobów, a to z kolei oznacza, że zwycięstwo w GPHG nie jest równoznaczne z byciem "najlepszym" w branży w danym roku.
Podobno zawsze znajdzie się większa ryba.